C:\Users\natal\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_20190310_084641435_HDR.JPG

Ostatni wyjazd szkoleniowy w tym cyklu Szkolimpoleń jest już za nami. Umiejętności zdobyte podczas pobytu zostaną z nami w dalszych górskich wyprawach. Przybliżmy ostanie kilka dni naszej wyprawy. W minionym weekendzie wybraliśmy się z całą ekipą na Śnieżnik w celu zdobycia wiedzy z zakresu techniki flaszencug oraz asekuracji lotnej. Pełni zapału, wyruszyliśmy z Wrocławia by spotkać się w malowniczym miejscu, jakim jest Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”. Po przybyciu na miejsce i krótkim odpoczynku została zorganizowana mała integracja w wyśmienitym towarzystwie, a że był to dzień kobiet, panowie nie zapomnieli o nas. Mieliśmy również możliwość przećwiczenia techniki flaszencug, by następnego dnia wspólnie stawić czoło nowym wyzwaniom.

IMG_20190308_164922891_HDR.jpg

Następnego dnia powitała nas mroźna pogoda, jednak nie powstrzymało to nas przed wyjściem i zdobywaniem nowych umiejętności. Uczyliśmy się korzystania z asekuracji lotnej. Pokazano nam, jak bezpiecznie poruszać się w terenie, wykorzystując do asekuracji naturalne punkty np. drzewa, tworząc przeloty. Mieliśmy również możliwość przećwiczenia hamowania za pomocą czekana. Zdobyliśmy wiedzę, jak zapanować nad sytuacją w przypadku osunięcia się na stoku i jak sprawnie wyhamować. Wiedzę tę również wykorzystaliśmy podczas ćwiczenia techniki flaszencugu. Technika ta umożliwia nam w bezpieczny sposób wyciągnąć partnera, który wpadł do szczeliny. Umiejętność ta jest niezbędna podczas poruszania się po lodowcu, by skutecznie uratować siebie i partnera. Na własnej skórze mogliśmy odczuć, jak ważny jest czas i sprawne działanie. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek by razem spędzić pozostały czas.

C:\Users\natal\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_20190309_101824.jpg

IMG_20190309_131118.jpg C:\Users\natal\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_20190309_104558.jpg

Ostatniego dnia mieliśmy krótkie szkolenie lawinowe, podczas którego uczyliśmy się jak korzystać ze sprzętu lawinowego. Dowiedzieliśmy się jak można za pomocą sondy odnaleźć osobę, która została zasypana śniegiem. Część z nas mogła wcielić się w rolę poszkodowanego i zobaczyć jak poważne może być utknięcie pod lawiną. Dowiedzieliśmy się, jak ważna jest szybka i bezpieczna ocena sytuacji, w celu uratowania poszkodowanego. Nauczyliśmy się również szukać zaginione osoby za pomocą specjalnego sprzętu nawigacyjnego. Ocenialiśmy twardość pokrywy śnieżnej w celu ocenienia stabilności terenu po którym się poruszamy. Pokazano nam także, jak można ocenić kąt nachylenia stoku wykorzystując w tym celu dwa kijki turystyczne. Pełni zapału i chęci do dalszych wypraw zakończyliśmy szkolenie. Zdobyta podczas wyjazdu wiedza z pewnością pomoże nam bezpiecznie poruszać się nie na jednym górskim szlaku. IMG_20190310_091355