Wiosnę Klub Górski „Olimp” przywitał wyjazdem szkoleniowym w Rudawy Janowickie. Była to kolejna część rozpoczętego jesienią kursu alpejskiego. Po całej zimie poświęconej nauce używania raków, czekanów i metod wyciągania ludzi ze szczelin lodowcowych w weekend 13-15.04 ćwiczyliśmy wspinanie oraz zjazdy w skałach. Tym razem szkolenie prowadzili Paweł Kudła oraz Wojciech Sadłoń (GRIP – Over The Horizon). Wyjazd poprzedziły zajęcia na ścianie wspinaczkowej we Wrocławiu. Większość uczestników szkolenia alpejskiego regularnie spotyka się, aby ćwiczyć wspinanie, dlatego z dużym entuzjazmem podeszliśmy do wizji przeniesienia umiejętności nabytych na panelu w skały.

Macintosh HD:Users:klaudiabis:Desktop:zdjęcia skały:wojtek2.jpg Macintosh HD:Users:klaudiabis:Desktop:zdjęcia skały:wojtek5.jpg

(fot. Wojciech Sadłoń)

Wyjazd rozpoczął się w piątek popołudniu. Po przyjeździe w rejon Sokolików i rozbiciu się na polu namiotowym, kolega Paweł zapoznał nas z metodami budowania stanowisk zjazdowych, które mieliśmy wykorzystywać kolejnego dnia. Resztę wieczoru spędziliśmy w miłej atmosferze przy ognisku, gdzie spotkaliśmy wspinaczy z innych klubów górskich.

W rześki sobotni poranek udaliśmy się na Husyckie Skały. Spędziliśmy tam większość dnia, ćwicząc nowe umiejętności, przydatne zarówno w skałach, jak i górach wysokich. Gdy część grupy ćwiczyła zjazdy, reszta budowała stanowiska, wiązała węzły flagowe czy poznawała sprzęt używany we wspinaczce. Dużo uśmiechu na naszych twarzach wywoływało tworzenie symulacji zjazdów z wykorzystaniem stanowisk umieszczonych na drzewach. Na te prawdziwe poświęciliśmy w sobotę najwięcej czasu, nie zabrakło go jednak również na wspólny piknik, rozmowy czy rozwiązywanie bulderowych problemów. Po intensywnym dniu wróciliśmy do naszej bazy namiotowej.

Macintosh HD:Users:klaudiabis:Desktop:zdjęcia skały:sojtek1.jpg

(fot. 1,4 Julia Dorobisz fot. 2,3 Wojciech Sadłoń)

Macintosh HD:Users:klaudiabis:Desktop:zdjęcia skały:wojtek4.jpg

Ostatni dzień wyjazdu przeznaczyliśmy na wspinanie na Zipserowej Skale. Tego dnia dowiedzieliśmy się dużo o etyce zachowania w skałach, nauczyliśmy się czytać skałkowy przewodnik i bezpiecznie wspinać się po drogach ubezpieczonych. Przy pięknej pogodzie wszyscy mogliśmy cieszyć się tym, co sprawia nam najwięcej radości, czyli wspólnym wspinaniem. Dla wielu z nas było to zapewne dopiero początek przygody i zmagań z tutejszym granitem.

Macintosh HD:Users:klaudiabis:Desktop:zdjęcia skały:wojtek7.jpg Macintosh HD:Users:klaudiabis:Desktop:zdjęcia skały:wojtek6.jpg

fot. Wojciech Sadłoń

Dziękujemy Pawłowi i Wojtkowi za czas poświęcony na przekazywanie nam swoich umiejętności. Po tym intensywnym weekendzie w doskonałych nastrojach wróciliśmy wieczorem do Wrocławia. Teraz wszyscy czekamy już na letni wyjazd w Alpy.