W dniach 2-4 marca miał miejsce kolejny wyjazd w ramach Szkolenia Alpejskiego. Ujemna temperatura utrzymująca się przez drugą połowę lutego pozwoliła na przeprowadzenie szkolenia ze wspinaczki lodowej.


W piątek w godzinach wieczornych wyruszyliśmy pociągiem do Głuszycy Górnej. Miejsce naszego zakwaterowania mieściło się o 20 min drogi od stacji kolejowej. Zaraz po przyjeździe zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Piątkowy wieczór był dla większości czasem integracji. Nieobecni na wyjeździe, na którym odbywało się biwakowanie w warunkach zimowych wysłuchali prelekcji przygotowanej przez Pawła Kudłę. Temat dotyczył teoretycznych aspektów biwakowania w górach w warunkach zimowych. Po prezentacji udaliśmy się wraz z Pawłem na nocleg w namiocie. Rozbiliśmy się na zamarzniętym zalewie w nieczynnym kamieniołomie ,,Kamyki”. Bezchmurne niebo i księżyc zbliżający się do pełni pozwoliły na podziwianie zaśnieżonych zboczy kamieniołomu. Przed spaniem każdy zapoznał się z obsługą Jetboila. Temperatura nad ranem wynosiła -15 stopni.


W sobotę grupa pierwsza  pod okiem Pawła i prezes Agnieszki zdobywała umiejętności praktyczne w wspinaczce lodowej. Szkolenie odbywało się na lodospadzie powstałym na zboczach góry Ostoja na terenie kamieniołomu. Każdy z kursantów miał do pokonania trzy drogi, każdą z innym sprzętem wspinaczkowym: dwoma czekanami turystycznymi, dwoma czekanami wspinaczkowymi oraz z jednym czekanem turystycznym. Uczyliśmy się także jak wkręcać śruby lodowe, aby wspinaczka była jak najbardziej bezpieczna, oraz jak wykonać ucho Abalakova – przydatną rzecz przy konstrukcji stanowisk zjazdowych. W tym czasie druga grupa udała się na treking po okolicy. Wieczorem Paweł wygłosił prezentację dotyczącą wspinaczki lodowej oraz relację z klubowego wyjazdu w Alpy. Sobotę zakończyliśmy integracją.


W niedzielę nastąpiła rotacja. Grupa druga szkoliła się na lodospadach, podczas gdy grupa pierwsza wybrała się na treking. Po zakończeniu zajęć wspinaczkowych, około godziny 15 udaliśmy się na stację kolejową, skąd wróciliśmy do Wrocławia.


Nasza obecność zwróciła uwagę mieszkańców Głuszycy, krótka relacja ze szkolenia została zamieszczona na lokalnej stronie internetowej: http://www.gluszyca.pl/gluszyckie-lodospady-przyciagaja-pasjonatow-gorskich-przygod/2345


Dziękujemy Pawłowi i Agnieszce za poświęcony dla nas czas, a także Gosi Kudle, która odpowiadała za kwestie logistyczne podczas wyjazdu.

Dodaj komentarz